• BIST 9693.46
 • Altın 2496.161
 • Dolar 32.4971
 • Euro 34.5977
 • İçel 18 °C

1. Mersin Kalite Sempozyumu sona erdi

1. Mersin Kalite Sempozyumu sona erdi
1. Mersin Kalite Sempozyumu yapıldı. Sempozyuma oldukça yüksek bir katılım oldu.

Haber Merkezi - Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) ve Türkiye Kalite Derneği (KALDER) işbirliğiyle düzenlenen 1. Mersin Kalite Sempozyumu, Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Sempozyuma, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve MESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, KALDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Doğan, Türk Standartları Enstitüsü Çukurova Bölge Koordinatörü Mehmet Uğur Özdeniz, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel katıldı.

Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nü alan ve hizmetlerinde kaliteyi ön planda tutan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve MESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Belediyeler halkın menfaati ve çıkarı için çalışan kurumlardır. İşletmelerde amaç ticari kaygı olabilir ama kamu kurumlarında amaç tamamen halkın faydası ve memnuniyetidir. Çünkü yaptığımız işin temelinde kente ve halkımıza sağlayabildiğimiz hizmetler ve içeriği esastır. Bu anlamda işletmelerdeki mükemmelleşmenin çabası ile yerel yönetimlerdeki mükemmelleşme çabası aynı amaca hizmet etmeyebilir. Bize göre kalite, bir kentte yapacağınız işe, o kentte yaşayan halkı dahil edebilmek, hizmetlerin halk tarafından sahiplenilmesini sağlayabilmek, halkın günlük yaşam düzeyini yükseltebilmek ve hayatını kolaylaştırabilmektir” şeklinde konuştu.

Kentin yerel yöneticileri olarak, işin olması gerekenleri dışında çok daha fazlasını düşünmek, hayal etmek ve uygulamak zorunda olduklarını belirten Başkan Kocamaz, “Kaliteli bir yaşam için sadece yolların düzgün, binaların sağlam ve çevrenin temizleniyor olması yeterli değildir. Kalite olması gerekenden de öte, çağın gereklerine ayak uydurma ve geniş kitlelerin ihtiyaçlarına cevap verme konusundaki yeterliliği ve sürdürülebilir bir başarıyı hedef almalıdır” dedi.

MERSİN HAK ETTİĞİ KALİTEYE KAVUŞACAK

Mersin’e hak ettiği kaliteyi sunabilmek için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Kalite Hareketi’ni başlatarak, vatandaşlarımızın hayatındaki mutlak ihtiyaçlardan daha fazlasını yapabilmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda Mersin’de göreve geldiğimizde yaşam kalitesi yüksek, kentin tüm gereksinimleri tamamlanmış ve insanları mutlu bir Mersin için kolları sıvadık. Bir kentte kaliteli yaşam için en önemli şeyin güven olduğunu biliyoruz. Otobüslerimize kurduğumuz sistem ile bu güvene bir adım atmış olduk. Doğaya verdiğimiz değer ve kaynaklarımızı doğru kullanma becerisi bir kalite örneğidir. Bunun için hayata geçirmeye çalıştığımız Entegre Atık Değerlendirme Tesisi, doğaya verdiğimiz önemin ve doğayı tekrar kazanmanın güzel ve önemli bir örneği olacaktır” diye konuştu.

Tarihe verdikleri desteğin geçmişten geleceğe köprünün kurulması adına önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Burhanettin Kocamaz, “Engelsiz Bir Mersin’ için çıktığımız yolda engelli vatandaşlarımız için düzenlediğimiz yollar, duraklar, hizmete koyduğumuz engelsiz araçlar, engellileri sosyal hayata kazandırmak içi yaptığımız çalışmalar, hizmette kalitenin en önemli uygulamalarının başında gelmektedir. Kalite, geniş kitlelere hitap ederek herkese dokunmaksa, 15 bin 853 kilometre karelik alanda 1 milyon 730 bin hemşehrimizin her birine ulaştırmaya çalıştığımız hizmetler, bu kalite anlayışının en güzel örneğidir. Kültür ve sanatta, tanıtımda yaptığımız ulusal ve uluslararası düzeydeki etkinliklerimiz ile kalite anlayışımızı tüm dünyaya taşımayı, Mersin’imizi dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, başkanlığını KalDer TMÖYK Genel Sekreteri Berçin Gün’ün yaptığı 1. Oturum’da “Ulusal Alanda Başarılı Mükemmellik Uygulamaları” konusunda İETT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Bağış, Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Tuncay Döğeroğlu, EBSO Genel Sekreter Yardımcısı Galip Kokulu deneyimlerini aktardı. Mersin’de ilk kez gerçekleştirilen 1. Mersin Kalite Sempozyumu’na Mersinliler yoğun ilgi gösterdi.

ÜSTÜN DÖKMEN YAŞAM BİÇİMİ OLARAK KALİTEYİ ANLATTI

“Ulusal Alanda Başarılı Mükemmellik Uygulamaları” konulu oturum ile başlayan 1. Mersin Kalite Sempozyumu, “Bölgesel Alanda Başarılı Mükemmellik Uygulamaları” ve “Yaşam Biçimi Olarak Kalite” oturumları ile devam etti.

Bölgesel Alanda Başarılı Mükemmellik Uygulamaları’nın paylaşıldığı oturumda, oturum başkanlığını MESKİ Kalite Yönetim Temsilcisi Esin Şener yaparken, İsdemir Yönetim Sistemleri Müdürü Kemal Ok, Tarsus Belediyesi Kalite Yönetim Temsilcisi Ender Horata, Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Seçil Kauçuk Tic. San. A.Ş Düşize Ökten Yılmaz deneyimlerini aktardı. 

Sempozyum, “Yaşam Biçimi Olarak Kalite” oturumunda konuşmacı olarak yer alan psikolog, yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen ile sona erdi. 

Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdiği Prof. Dr. Üstün Dökmen, katılımcılara kaliteli yaşamın gereklerini anlattı.  

1.-mers-n-kal-te-sempozyumu-sona-erd--(4).jpg

1.-mers-n-kal-te-sempozyumu-sona-erd--(5).jpg

1.-mers-n-kal-te-sempozyumu-sona-erd--(2).jpg

1.-mers-n-kal-te-sempozyumu-sona-erd--(6).jpg

1.-mers-n-kal-te-sempozyumu-sona-erd--(1).jpg

Bu haber toplam 1767 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0324 8164862