• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • İçel 29 °C

Anamur Belediyesi Anamur Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi Projesi'ne Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden onay

Anamur Belediyesi Anamur Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi Projesi'ne Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden onay
Mersin Büyükşehir Meclis’ine geçen hafta gündeme gelen yeni otogarın satışı damga vurdu.

Haber Merkezi - Mersin Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Başkan Kocamaz’ın yönettiği toplantıya, aralarında Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun da bulunduğu 22 meclis üyesi katılmadı.

Komisyonlardan gelen raporlarla idareden gelen tekliflerin ele alındığı toplantıda, ilçe belediyelerinin düzenleyecekleri festivallere maddi destek sağlanması meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre, Aydıncık Belediyesi Uluslararası 3. Kültür, Turizm ve Tarım Festivali’ne 75 bin TL, Silifke Belediyesi tarafından bu yıl 42.’si düzenlenecek Uluslar arası Silifke Kültür Haftası etkinliğine 75 bin TL, Anamur 9. Uluslar arası Kültür ve Muz Festivali’ne 75 bin TL, Anamur Tarım ve Gıda Fuarı’na 50 bin TL, Mezitli Belediyesi’nin düzenlediği Soli Güneş Festivali’ne 50 bin TL olmak üzere toplam 325 bin TL maddi destek sağlanacak.

Öte yandan, Tarsus’ta bu yıl Haziran ayında 6.’sı düzenlenecek olan Uluslar arası Tarsus CUP Tenis Turnuvası’nın Tenis İhtisas Spor Kulübü ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirmesine, bu konuda Başkan Kocamaz’a yetki verilmesine ve o günün karşılığı TL olarak 10 bin dolar verilmesine ilişkin komisyon raporu da oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis üyeleri, Anamur Belediyesi Anamur Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi Projesi’nin yapılabilmesi için Büyükşehir bütçesinden maddi destek verilmesine, arsa bedeli olarak herhangi bir bedel ödenmeksizin yapım işinin yüzde 50’sinin Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanmasına ilişkin komisyon raporuna da onay verdi.

OTOGARIN SATIŞI MECLİS GÜNDEMİNE DAMGA VURDU

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümünde konuşan Başkan Kocamaz, geçen hafta gündeme gelen ve pazartesi günü yapılan meclis toplantısında komisyonlara havale edilen yeni otogarın satışına ilişkin tartışmaları meclis gündemine getirdi. Pazartesi günkü meclis toplantısında otogar esnafının talebi doğrultusunda bir teklif getirdiklerini anımsatan Kocamaz, “O teklifin direk olarak belediye yönetiminin bir talebi olmadığını da burada açıklamıştık. Hatta bu teklifle ilgili bazı belediye meclis üyelerinin de bize bizzat başvurusu olmuştu. Bu başvuru yapanların da MHP’li meclis üyeleri olmadığını burada özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

“ÇÖZÜMÜ ENGELLEME GAYRETLERİ VAR”

Teklif meclise Encümen’e sevk edilmesi yönünde gelmesine rağmen, bu işin daha detaylı değerlendirilmesi amacıyla komisyonlara havalesini, hatta sivil toplum örgütlerinin de fikirlerinin alınmasını önerdiğini anlatan Kocamaz, “Ama her ne hikmetse bizim bu iyi niyetli çabalarımız, sadece çözüme yönelik olmasına rağmen, çözümü engelleme gayretleri olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bakıyorum, basında bir sürü spekülasyon, siyasi partilerde bir sürü spekülasyon. Biz böyle bir teklifi kendimizden kaynaklanan bir şekilde getirmedik. Çözüm isteyenlerin talebi doğrultusunda getirdik. Biz bu konuda siyasi parti il başkanlarını bir araya getirdik.

AKP il başkanı gelmedi, bahane uydurdu ama CHP il başkanı o toplantıda ‘bu vatandaşların böyle bir talebi var’ dediğimizde de ‘aslında en doğrusu satıp kurtulmak’ ifadesini kullandı. Ama bugün geliyoruz, burada insanlar nasıl bu kadar fikirlerinden cayabiliyor, değişebiliyor, bunları anlamamız da mümkün değil. O toplantıda yalnız ben yoktum, başka arkadaşlar da vardı, MHP il başkanı da vardı ama bugün geldiğimiz noktada bu işi sırf siyaseten bir şekilde spekülasyon noktasına götüren arkadaşlar var. Bu konu da bizi gerçekten çok üzüyor” diye konuştu.

“BU TALEP BENDEN KAYNAKLANAN BİR TALEP DEĞİL”

Bu olayı Tarsus Belediye Başkanlığı döneminde Tarsus’ta da yaşadığını aktaran Kocamaz, şunları söyledi: “Ben illaki bu olsun demiyorum, olursa da olmazsa da benim için hava hoş. Biz burada çözüm derdindeyiz. Bu olayda çözümsüzlüğü isteyenler olabilir ama bu çözümsüzlüğü istemek, akıllarınca onu da pis siyasete alet etmek hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Ben hepinizden şunu rica ediyorum; bu teklif komisyonlardan buraya geldiğinde ben oy da kullanmayacağım, nasıl bir karar çıkarsa da başımızın tacı olur. Çünkü bu talep benden kaynaklanan bir talep değil. Bana kalırsa, ben Tarsus’ta belediyenin birçok iş yerini sattım ve hizmete dönüştürdüm, yeniden aldım, yeniden hizmet ürettim, yeniden iş yerleri oluşturdum, bir döngü oldu. Tarsus’taki hareket de öyle sağlandı. Bu olur, olmaz. Mersin’in bekleyen bir sürü problemi var. Mersin’de bizim tespitlerimize göre acil olarak 11 tane battı-çıktı yapmamız lazım.”

Otogarın açılışında, buranın kirasını ayrı bir hesap açarak Mersin’in trafiğini çözmek üzere kullanacaklarını söylediğini anımsatan ve böylece kendilerini bir cendere içine attıklarını dile getiren Kocamaz, basında bu iş kendisinden kaynaklanmış gibi maksadı aşan ifadeler kullanıldığını, bunun da Mersin ve belediye yönetimi adına üzüntü verici olduğunu söyledi.

Kocamaz, “Olursa trafik karmaşası erken biter, olmazsa da belli bir program çerçevesinde zamana yayılarak çözülür. Mersin’de yapılacak hizmetin erken ya da geç gelişi belediye meclisinin aldığı ya da alacağı kararlara bağlı. Yoksa bugün biz varız, yarın yokuz. Kimin ne kadar kalacağını bu halk tespit edecek. Buraya bir hizmet gelmesi noktasında insanlar sırf muhalefet olsun ya da sırf ‘karşı duruş sergileyelim’ düşüncesiyle olayları spekülasyona götürerek, dedikodularla bir şekilde halkın kafasını karıştırırlarsa bu, Mersin’e hiçbir şey kazandırmaz” ifadelerini kullandı.

“BU İŞE HUKUKİ ZEMİNDE BAKMAK LAZIM”

Kocamaz’ın konuşmasının ardından söz alan AK Parti’li meclis üyeleri ile CHP’li Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ihalesi tamamlanan otogarda yeniden satışa çıkılmasının hukuki boyutta bir takım sıkıntıları getirebileceği gündeme getirildi.

Teklifin meclise geliş şekli de tartışılırken, Tarhan, Başkan Kocamaz’ın, CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit’e yönelik sözlerine değinerek, “İl başkanı ile ne konuştuğunuzu bilmiyoruz. Ayrıca il başkanın tek başına grup adına yetkili olmadığını hepimiz biliyoruz. O, kendi şahsi düşüncesini söylemiş olabilir. Doğrudur, yanlıştır demiyorum. Olayın ekonomik boyutu olabilir, doğrudur ama bunun ötesinde yasal boyutu daha ön planda. Bir ihale ya şartname uygunsa, ihale koşulları yerine getirilmişse devam eder veya şartnamedeki hususlar yerine getirilmez ve ihale yasa gereği iptal edilir. Şimdi bunun hangisi var ben bilmiyorum. Onun için buna önce hukuki zeminde bakmak gerekir. Ortada bir ihale var çünkü” şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Sözcüsü Kadir Canlı da teklif doğrultusunda Encümen’den yetki istenmeden önce konunun komisyonlarda tartışılabileceğine işaret ederek, “Biz bu konuların komisyonlarda görüşülmesi taraftarıyız. Burada biz Encümen’de satış yetkisi alır ise şu anki müteahhidin bir tazminat hakkının olup olmayacağını, şartnamenin yerine getirilip getirilmediğini arkadaşlarımdan araştırmalarını istedim. Bu durumda çözüm samimi ise şu anda işletmeyi alan arkadaşın şirketine bu firmalar ortak olsun meseleyi çözsünler. Bu ihaleyi alan şahsın şu anda yükümlülüklerinin ne kadarını yerine getirdiğini veya getirmediğini, belediyeyi bağlayıp, bağlamadığını biz bilmiyoruz. Bu da işin hukuki yönü. Biz bunların araştırılması taraftarıyız. Ayrıca otogarın satışı konusu başka bir konu. Şu anki fiyatların yüksek olduğu söyleniyor. Yine açık bir ihale yapılacak. Burada da yine bir çözümsüzlük olursa ne yapacağız? Bu konuda size görev düşüyor” dedi.

HDP’li Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk ise Mersin’e hizmet noktasında idarenin önünün açılması gerektiğini belirterek, Kocamaz’a destek mesajı verdi.

Bu teklifin bizzat şu anki işletmecinin de içinde bulunduğu bir toplantıda karşılıklı konuşarak ortaya çıktığını tekrarlayan Kocamaz da “Yoksa bana ne, isterse satılsın isterse satılmasın. Beni çok fazla ilgilendirmiyor. Benim dümdüz adam olduğumu zamanla anlayacaksınız. Abidik gubidik işlere gelmem. Defalarca söyledim, müstecir de ‘satılırsa ben hakkımdan feragat ederim’ dedi. Kararı verecek olan bu meclis. Nasıl bir karar verirse boynumuz kıldan ince” diye konuştu.

Bu haber toplam 1921 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ANAMUR HALK OYUNLARI ÜZERİNE04 Mayıs 2024 Cumartesi 16:21
 • BAŞKAN DENİZ 23 NİSAN MESAJI YAYINLADI23 Nisan 2024 Salı 19:35
 • VATANDAŞ NE İSTİYOR ?11 Nisan 2024 Perşembe 21:26
 • BAŞKAN DENİZ'DEN ÖRNEK DAVRANIŞ02 Nisan 2024 Salı 20:28
 • AHMET DOĞAN'IN YAZISI "DİKKAT"22 Mart 2024 Cuma 00:01
 • BAŞKAN TUNA MÜJDEYİ VERDİ15 Mart 2024 Cuma 18:16
 • KAŞPAZARI YAYLASINDA GES E HAYIR07 Mart 2024 Perşembe 11:21
 • AHMET DOĞAN'IN GÜNDEME DAİR YAZISI"NEYİ BEKLİYORUZ"01 Mart 2024 Cuma 16:43
 • ANAMUR'A MUHTEŞEM PROJE23 Şubat 2024 Cuma 21:37
 • AHMET DOĞAN'IN GÜNDEME DAİR YAZISI16 Şubat 2024 Cuma 18:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0324 8164862