• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • İçel 28 °C

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları, koltuklarını devretti, söz sırası engellilerde

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları, koltuklarını devretti, söz sırası engellilerde
Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde koltuklarını bir günlüğüne engellilere devretti.

Haber Merkezi - Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası'nda çeşitli etkinliklere imza atan Akdeniz Belediyesi, engelli dostlarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Akdeniz Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından önerilen ve belediye-kent konseyi işbirliği ile gerçekleştirilen kahvaltıya Mersin’de faaliyet gösteren veya şubesi bulunan 8 engelli derneğin temsilcileri ve üyeleri katıldı.

Mersin Barosu lokalinde gerçekleştirilen buluşmada Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkanları Ful Uğurhan ve Faik Burakgazi, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe, Bedrettin Gündeş ve Hâkim Baykara da hazır bulundu.
 
Kahvaltıya katılan engellilere Akdeniz Kent Konseyi Engelliler Meclisi adına hitap eden Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şube Başkanı Mürsel Çiftçi, sosyal belediyecilik ve yaşam için kent konseylerinin vazgeçilmez olduğunu dile getirdi. Konseyin Engelliler Meclisine her engelli sivil toplum örgütünden en az bir temsilci ile katılarak çalışmalara güç katmaları çağrısında bulunan Mürsel Çiftçi, hak temelli ve engellilerin bütününü ilgilendiren bütün sorunların çözümü için daha görünür olmanın önemine değindi.

Kendisinin de aynı zamanda bir hekim olduğunu hatırlatan Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkanı Ful Uğurhan, “Hekimler ve yaşamda bir engeli olanların mesaisi çoktur. Ben sosyal hizmetler bünyesinde hekim olarak görev yaptığım dönemden özellikle zihinsel engelli insanların ne tür zorluklar yaşadığına bizzat tanıklık ettim. Maalesef Antidemokratik bir ülkede yaşama zorundayız. İnsanların önündeki engellerin aşılmasında belediye, meslek insanları ve STK’ların yani toplumun tümünün önemli görevleri var. Sizlerin de önümüzü açıcı önerilerle çalışmalarımıza katkıda bulunmanızı diliyorum” diye konuştu.
 
10-16 Mayıs Engelliler Haftasının öncelikle zihinlerdeki engelin ortadan kaldırılmasına vesile olmasını temenni ettiğini ifade eden Akdeniz Kent Konseyi Eş Başkan Faik Burakgazi, “Yaklaşık 8,5 milyon engeli olan bir ülkenin bu kadar bu işten mutazarrır olması, gündelik yaşama yansıyan sorunlardan kaynaklıdır. Sorun oluştuktan sonra çözüm arayan bir noktada olmak yerine, gelişmiş ülkelerdeki gibi hizmeti sunarken baştan engeli ortadan kaldıran bir konsepti yaratmalıyız. Biz de bütün yöneticilerimize bunu şiddetle tavsiye ediyoruz. Engelliler, toplumumuzun unsurudur ve onların durumları gözeterek düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Türkiye’de yöneticiler değişiyor, yönetimler değişiyor. Bu nedenle yasal güvenceler ve yasal hakların düzenlenmesi gerekiyor. Biz sorunu görünür kılmak için uğraşıyoruz. Soruna çare bulması gerekenler de umarım gerekli düzenlemeleri gerçekleştirirler” şeklinde konuştu.

“Yeni Anayasada engelli hakları somut olarak yer almalı”

Sadece böyle özel gün ve haftalarda değil, daima engellilerle iç içe olduklarını kaydeden Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Mersin’in dinamikleri olarak engelsiz bir kenti nasıl inşa edebilecekleri hususunda gayret göstermek gerektiğinin altını çizdi.

Kentin bütününde bugün olduğu gibi bundan sonra da engelli yurttaşların var olacağını anımsatan Eş Başkan Mutlu, “Bu gerçeği bilerek ona göre tedbir ve düzenlemelere gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle Büyükşehir Belediyesine düşen önemli sorumluluklar var. Ama sivil toplum örgütlerine de bazı görevler düşüyor. Toplumun ve devletin bir bütün olarak temel insan haklarını ve engelli haklarını gözeterek bir politika geliştirmesi gerekiyor. Örneğin yeni yazılacak anayasada engelli haklarına ilişkin somut adımlar atılmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

“Yerele daha fazla yasal yetkiler verilmeli”

Katılımcı dernek temsilcileri ve engelli yurttaşların yanı sıra bu buluşmayı gerçekleştiren Akdeniz Kent Konseyi ile Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler yetkililerine teşekkür eden Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk, “Bir ülkenin doğru yolda gitmesini, toplumda sivil toplum örgütlerinin etkili olmasıyla mümkün olur. Sevginin olmadığı yerde yaşamın da anlamı olmaz. Kimseyi ötekileştirmeden sevmemiz, aynı zamanda duyarlı birer yurttaş olmamız gerekiyor. Öğrenci, engelli, vatandaş hakkını aramazsa yönetici de doğru yaptığını düşünüyor.

Örneğin ben bizim belediyemizde ve kent konseyimizde olduğu gibi bütün sivil toplum örgütlerimize eş başkanlık sistemini öneriyorum. Merkezi yönetimler yala düzenlemelerle yerele daha fazla yetki vermeleri durumunda, sadece engellilerin değil, toplumun tüm kesimlerinin sorunlarının daha etkin ve verimli bir şekilde çözülebileceğine inanıyorum” dedi.

Koltuklar engelli temsilcilerinde

Toplantının ardından konuklarını Eş Başkanlık makamında ağırlayan Eş Başkanlar, engelli dernekleri tarafından önceden belirlenmiş iki temsilciye koltuklarını devrettiler. İlk olarak Eş Başkan Yüksel Mutlu’nun koltuğunu devralan görme engelli Aymelek Bayrak, engellilerin önündeki engellilerin kaldırılmasını istediklerini dile getirdi.

Engelliler için kaldırımların, caddelerin, kaldırım üzerinden direklerin kaldırılmasını isteyen Bayrak, “Adeta ev hapsinde gibi olan engelli kadınları önce dışarı çıkarmamız lazım. Engelliler bir araya gelmeli ve daha çok örgütlenmelidir. Ancak bu şekilde haklarını söke söke alabilirler” diye konuştu.

Eş Başkan M. Fazıl Türk’ün makamını devralan Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şube Yöneticisi Önder Ataç, Akdeniz Belediyesi’nin engellilerin erişimine en uygun belediye olarak öne çıktığını dile getirdi. Belediyenin hizmet alımları da dâhil olmak üzere yüzde 3 kotasının üzerinde engelli istihdam ettiğini hatırlatan Ataç, engellilerin spor etkinliklerine daha rahat ulaşabilmesi için gerekli düzenlemelerin sağlanması gerektiğini de vurguladı. 

Konuşmaların ardından sona eren etkinliğe üye ve temsilci gönderen dernekler ise şöyle:
 
Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şubesi
Türkiye Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi
Mersin Engelli Gençlik Spor Kulübü
Mersin Ortopedik Engelliler Derneği
Mersin Görme Engelliler Spor Kulübü
Altı Nokta Görme Engelliler Derneği
Tüm Engelli Hakları Koruma Derneği
Mersin İşitme Engelliler Derneği
Mersin Kalp Gözü ile Görenler Derneği

15052015-2.jpg

15052015-3.jpg

15052015-4.jpg

15052015-5.jpg

15052015-6.jpg

15052015-7.jpg

15052015-8.jpg

15052015-1.jpg

Bu haber toplam 1850 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0324 8164862