• BIST 10771.36
 • Altın 2449.214
 • Dolar 32.8194
 • Euro 35.0403
 • İçel 28 °C

Ali Yücelen, MHP'den Mersin Milletvekili Aday Adayı oldu

Ali Yücelen, MHP'den Mersin Milletvekili Aday Adayı oldu
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, MHP Genel Merkezinde Mersin Milletvekili aday adaylığı başvurusunu yaptı.

TÜGİAD üyeleri ile birlikte MHP Genel Merkezine giden Yücelen adaylık için gerekli işlemleri tamamladı. Yücelen adaylık açıklamasını yaparken, Türkiye’nin Libya, Mısır, Suriye, Yemen gibi ülkelerde bugün elçisinin olmadığını; işadamlarının eskiden Türk toprağı olan ülkelerde iş yapamadığını anlattı ve hükümetin ekonomi politikaları konusunda eleştirilerini dile getirdi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) başkanı Ali Yücelen, dün gerçekleştirdiği adaylık açıklamasının ardından bugün MHP Genel Merkezi’ne giderek adaylık başvurusunu yaptı. TÜGİAD Ankara Şubesi’nde gerçekleştirilen genişletilmiş yönetim kurulu toplantısında farklı kentlerden katılan yüzlerce üyeye hitaben aday adaylığını açıklayan Ali Yücelen açıklamasında Merkez Bankası’nın faiz indirimi tartışmaları ve inşaat sektörüne dayalı ekonomik büyüme modelini eleştirdi. Türkiye’nin bir zamanlar kendi toprakları olan Mısır, Libya, Yemen, Suriye gibi ülkelerde artık elçilerinin bile bulunmadığını; işadamlarının ise iş yapmakta zorlandığını anlatan Yücelen bu nedenle MHP’den aday adayı olduğunu açıkladı.

Türkiye ihracatının kilogram değerini 3 katına çıkartmalı

Konuşmasının önemli bölümünü ekonomiye ilişkin eleştirilerine ayıran Yücelen, 39 yaşındaki Matteo Renzi’nin İtalya Başbakanı olduğunun hemen ertesi günü ilk iş olarak trene binerek inovasyon merkezini ziyaret ettiğine dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü biliyordu ki, teknoloji zor veya kolay bulunabilir. Ancak inovasyon ile desteklenmeyen teknolojilerden hiçbir ülke beklediği faydayı sağlayamaz. Şimdi biz TÜGİAD olarak Türkiye’nin gündemine daha çok çalışarak, dinlenmeden çalışarak, yüksek teknoloji, inovasyonla sürekli desteklenen teknoloji kavramını sokmak zorundayız.

Türkiye ihracatının kilogram değeri 1.6 Dolar’dır. Bu rakamı 3 katına çıkarmak gibi bir mecburiyetimiz var. 26 bin firmamızdan 3 bin 850’si bunu başarmıştır. 26 bininin de, hatta yeni kurulacaklarla birlikte 40 bin firmanın, bunu başarabileceği bir iklimi oluşturmalıyız.”

 

Türkiye inşaat bağımlılığından kurtulmalıdır

Kurtarıcı ve tasarruf aracı olarak, elinde sadece inşaat sektörü kalan bir Türkiye’nin, büyük Türkiye olamayacağının altını çizen Yücelen; “Türkiye, inşaat bağımlılığından kurtulup, mutlaka yaratıcı endüstrilere yönelmeli, yüksek teknolojiye dayalı ürün spektrumunu genişletmelidir.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Esas olarak TÜGİAD kendisini güncel tartışmalarla sınırlamamıştır. Biz her zaman Türkiye’nin müstakbel tartışmalarına hazırlandık. Burada bir istisna yapıp, güncel tartışmalar ile ilgili kanaatlerimi de paylaşacağım.

Merkez Bankasına faiz indirimi için baskı yapılması, Türkiye’nin en kıymetli kurumlarından birinin itibarını zedeler, bu bir.

Piyasa faizinin piyasa hareketlerinin dışında bir sebeple indirilebileceğini düşünmek, ham hayaldir ve spekülatörlerin yolunu açmaktan başka bir işe yaramaz, bu iki.

Şayet bu yapılmak istenirse neticesi,  Türkiye’nin daha derin bir dolarizasyona sürüklenmesi olur bu da üç.

Şimdi bu üçüncü madde üzerinde biraz duralım. Devlet aslında iki şeydir, biliyorsunuz. Sinyoraj ve patronaj. Burada girmek istemediğim, ülkemizin güneydoğusundaki bir takım gelişmeler ile birlikte değerlendirildiğinde, dolarizasyon Allah korusun, devletin sinyoraj hakkı ile birlikte patronaj hakkını da tartışılır hale getirecektir.”

Türkiye çekildiği yerlere yeniden geri dönebilmelidir

Son yıllarda yaşanan dış politikaya ilişkin gelişmelerin sonuçlarını analiz eden Yücelen, dış politikanın her zaman hassas dengeler üzerinde kurulu olduğunu ve ülkelerin başka ülkelerle ilişkilerini sürdürürken her zaman kendi menfaatlerini gözetmesi gerektiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Buraya kadar sizlere zaten hepimizin bildiği halimizi nakletmiş oldum. Asıl söylemek istediğim de, zaten hepimizin bildiği bir şeydir. Bilhassa sizlerin bildiği bir şey... Tarihten bakarak ve hislerinize tercüman olduğuma inanarak söylüyorum. Denizlerin med ve cezir halleri vardır. Birçok kavmin fakat bence en çok Türklerin tarihi, med ve cezirlerden ibarettir. Miladın 5. Asrından 17. Asra kadar Türklerin med asırlarıdır. 18. asırda doğudan kuzeyden güneyden her yönden Türklerin cezri başlamıştı. Çekilmemiz, Lozan ile sona erdi. Şimdi yeni bir cezir tehdidi altındayız. En fazla bu salonda bulunanlar hissediyor. Türk müteahitliğini Dünya’da kıymetli kılan tecrübeyi Libya’da edinmiştik. Bugün Libya’dan vatandaşlarımız dahi kovuluyor. Mısır’da elçimiz yok, Suriye’de yok, Yemen’de yok. Asırlarca bizim olan Mısır’dan bugün yük taşımacılığında kullandığımız araçlarımızı geçirmekte zorlanıyoruz. Ben bu tablodan kendime bir sorumluluk çıkardım. Türklüğün çekildiği yerlere yeniden dönebilmesini, sağlayacağını düşündüklerime bir katkı vermek istiyorum. Bu amaçla, Milliyetçi Hareket Partisi’nden milletvekili aday adaylığımı ilan ediyorum. Burada ilan etmekle birlikte adaylığımın bir de arka planı vardır. İşadamı gözüyle de, kardeş derecesinde yakın olduğum arkadaşlarım MHP’nin uygun parti olduğu fikrindedirler. Bu ilan sadece bir aday adaylığı ilanı da değildir, önce bir tavrın ilanıdır. Bu tavır ilhamını Anadolu esnafından alan bir tavırdır.”

Çanakkale savaşının 100. Yılında şehitlerimizi anıyoruz

Adaylık başvurusunun Çanakkale zaferinin 100. Yıl dönümüne denk geldiğine dikkat çeken Yücelen; “Bugünlerimizi tesis etmek adına Çanakkale’de binlerce gencimiz gözlerini kırpmadan şehadete koştular. Eğer bugün Türkiye Cumhuriyeti dünyanın en güçlü 20 ekonomisinden biriyse bunu o fedakârlığa borçluyuz. Bu vesileyle başta Büyük komutan, büyük önder gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. ” diye konuştu. 

TÜGİAD örnek olacak

TÜGİAD’ın pek çok konuda olduğu gibi Türkiye’de yine örnek olmaya devam edeceğini belirten Yücelen, “Salondaki bütün arkadaşlarım biliyor; hukuken aday adaylığı TÜGİAD genel başkanlığından ayrılmayı gerektirmiyor. Fakat ben TÜGİAD’ın bu konuda da bir örnek teşkil etmesini istiyorum. TÜGİAD bünyesinden, asla mazbatasını aldıktan sonra koltuğunu bırakan başkanlar çıkmayacaktır.” sözleriyle adaylık sürecinde TÜGİAD Başkanı olmanın ayrıcalığından yararlanmayacağını; mücadelesine üniformasız devam edeceğini söyledi. Yücelen’in bu sözlerinin ardından salonda duygusal anlar yaşandı. TÜGİAD üyelerinin coşkulu alkışları arasında Yücelen sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünya tasavvurunu paylaştığım ve bu tasavvuru gerçekleştireceğine inandığım insanlarla beraber olacağım. Devlet Bahçeli liderliğinde, Milliyetçi Hareket Partisi’nin ülküsüne hizmet için, neferlik yapmak üzere aranızdan ayrılıyorum. Parlamentoya girmenin yahut girmemenin bu kararımda etkili olmadığını bilmenizi özellikle rica ediyorum. Koltuk kaygısı olmadan kapı önünde beklemeye de razı olarak, artık fiziken de orada olacağım. Hepinizden helallik istiyor, dualarınızı bekliyorum. Kazara aranızdan birine hakkım geçmişse, annenizin ak sütü gibi helal olsun diyorum.”           

TÜGİAD neler başardı?

Genişletilmiş yönetim kurulu toplantısındaki konuşması sırasında TÜGİAD fikrinin Turgut Özal’ın vizyonundan doğduğunu belirten Yücelen; “Genç işadamlarını bir araya getirme fikri de, onları dünya çapında işadamları yapma fikri de ondan çıkmıştır. Derneğimizin başında Türkiye isminin yer alması da Özal vizyonunun yansımasıdır. Rahmetlinin (Her uçakta bir iş adamı bulunmalı) cümlesi benim hafızama kazınmıştır.” dedi.

Selanik Londra ve New York temsilcilikleri açıldı

Başkanlık görevini 2012 yılındaki genel kurulda teslim aldığını ve o günden bu yana kendisine gösterilen güvene layık olmak için çalıştığını anlatan Yücelen, başkanlık döneminde gerçekleştirilen bazı işleri tekrarlayarak hafıza tazelemek istediğini belirtti ve şunları söyledi:

“İnanıyorum ki hepimiz açısından en önemlisi, Selanik’te açtığımız temsilciliktir. Selanik malum, haşmet devirlerimizin, İzmir ve İskenderiye ile birlikte en önemli limanı ve Atamızın doğduğu yer. Bu temsilcilik Türkiye’de bir sivil toplum kuruluşuna ilk defa nasip olmuştur. Londra ve Newyork’ta temsilcilik açtık, Brüksel’deki temsilciliğimizi faal hale getirdik. Newyork temsilciliğimiz üzerinde biraz fazla duracağım. Ermeni Diasporası, 2015 yılı için birçok kampanya ile birlikte “divestTurkey” isimli bir kampanya da başlattı. Kampanyanın maksadı, Türkiye’de yatırımı bulunan bütün Amerikan özel ve tüzel kişilerinin yatırımlarını geri çekmeleri idi. Nitekim Berkeley üniversitesi bu kampanya sonucunda 74 milyon Dolarlık bir fonunu çekti. Berkeley örneğinin yaygınlaşması derneğimizin özellikle iki arkadaşımızın gayreti ile engellenmiştir. Birisi Rupen Mıhçıyan, yönetim kurulu üyemiz ve diğeri Ali Çınar, Newyork temsilcimiz. Birincisi Ermeni olduğu halde kaderini bizimle birleştirmiş bir kardeşimiz, diğeri New York’ta kapı kapı dolaşıp bizim tezlerimizi anlatan bir kardeşimiz.”

TÜGİAD üyelerinin bugün Türkiye’de 500.000 kişiye istihdam sağladığını vurgulayan Yücelen, TÜGİAD üyelerinin bugün Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık %10’unu gerçekleştirdiğini söyledi. TÜGİAD Türkiye’nin, dünya çapındaki en itibarlı kuruşlarından biri haline geldiğini anlatan Yücelen; “G-20 Genç Girişimciler Zirvesinin dönem başkanlığı ve Jeunne Europe Genel Başkan Yardımcılığı ve YES Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevleri uhdemizdedir. Burada ilave etmem gerekir ki; AB ilerleme raporları hazırlanması sürecine en fazla iştirak eden kurumlardan birisiyiz. Birçok raporda gayretlerimiz sonucu ülkemiz lehine ifadelerin kullanılmasını sağladık. Emin olunuz ki, TÜGİAD bundan sonra da başarılarını arttıran bir kuruluş olarak varlığını sürdürecektir.” diye konuştu.

TÜGİAD hakkında

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir.

1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye genelinde 115'i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD'lıların en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

TÜGİAD Başkanları

1986 - 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 - 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 - 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 - 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 - 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 - 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 - 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 - 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 - 2015 Sn. Ali YÜCELEN

Detaylı bilgi için: http://www.tugiad.org.tr/tr/web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 1737 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • CHP GENEL MERKEZDEN BAŞKANLARA TALİMAT06 Nisan 2024 Cumartesi 21:21
 • BAŞKAN DENİZ GÖREVİ DEVİR ALDI03 Nisan 2024 Çarşamba 15:42
 • HİDAYET KILINÇ'DAN AÇIKLAMA GELDİ02 Nisan 2024 Salı 16:50
 • ANAMUR'UN YENİ BAŞKANI DURMUŞ DENİZ01 Nisan 2024 Pazartesi 11:52
 • DURMUŞ DENİZ'İN BÜYÜK KONVOYU İPTAL EDİLDİ28 Mart 2024 Perşembe 21:55
 • SEÇİM KİRLİLİLİĞİ08 Mart 2024 Cuma 22:20
 • BAŞKAN KILINÇ'DAN BÜYÜK PROJE SÖZÜ25 Şubat 2024 Pazar 16:02
 • İYİ PARTİ LİSTESİ BELLİ OLDU21 Şubat 2024 Çarşamba 13:13
 • MHP MECLİS LİSTESİ BELLİ OLDU20 Şubat 2024 Salı 17:41
 • CHP MECLİS LİSTESİ BELLİ OLDU20 Şubat 2024 Salı 17:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0324 8164862