• BIST 108.097
 • Altın 371,617
 • Dolar 6,7080
 • Euro 7,4961
 • İçel 17 °C

Mersin Biyogaz Elektrik Santrali açılışı gerçekleşti

Mersin Biyogaz Elektrik Santrali açılışı gerçekleşti
Mersin Biyogaz Elektrik Santrali açılışı, görkemli bir törenle gerçekleşti. Tesiste üretilecek elektrik enerjisinin satışından, belediyenin kasasına her yıl yaklaşık 15 milyon Türk Lirası girmesi hedefleniyor.

Haber Merkezi - Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldikleri ilk günden beri ilkelerinin vatandaşa en iyi hizmeti sunmak ve vatandaşları projelerin odak noktası haline getirerek yapılan hizmetlerin verimliliğini arttırmak olduğunu vurguladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Eman Enerji Limited Şirketi işbirliğince yapılan Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Sistemi’nin 1. Etabı olan Elektrik Enerjisi Üretim Sistemi’nin açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, MHP Mersin Milletvekilleri Ali Öz ve Baki Şimşek, Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli, İl Müftüsü Ali Melek, Mersin milletvekili adayları, ilçe belediye başkanları, MHP kadın kolları başkanı, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Çakacak: Sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir çevre

Açılışı yapılan bu tesisin, sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir çevre bağlamında büyük önem arz ettiğini kaydeden Vali Çakacak, “ Böyle bir tesisin faaliyete geçmesinden memnuniyet duyuyoruz ” dedi.

Vali Çakacak, doğal yapının, özellikle son 50 yıldır gitgide bozulduğunu ve çevre konusunda, bu doğal yapının bozulmasını önleyecek tedbirleri almanın çok daha büyük önem kazandığını kaydetti.

Günümüzde, çevrenin korunmasına yönelik yatırımların hayata geçirilmesi ve tüm projelerin çevreye duyarlı bir şekilde uygulanmasının, gelişmiş ülke olmanın da en belirleyici kriteri olduğunu vurgulayan Vali Çakacak, özellikle Organize Sanayi Bölgesinin üçüncü kısmında, sanayicilere tahsisler yapılırken de sürdürülebilir kalkınmada daha iyi yaşanabilir bir çevre düşüncesiyle, atıkların geri dönüşümüne yönelik tesislerin kurulmasının önem arz ettiğini kaydetti.

Vali Çakacak: “ Bu tesis gibi örnekleri çoğaltmak için gerekli tüm çabayı birlikte göstermek durumundayız. Çünkü çevre bizim çevremiz, bu çevrede birlikte yaşıyoruz, gelecek kuşaklara da yaşanabilir bir çevre bırakmak zorundayız. Bu itibarla Valilik olarak bu tür çalışmaların her zaman her türlü destekçisi olacağız “ dedi.

Başkan Kocamaz: Belediyenin kasasına her yıl yaklaşık 15 milyon Türk Lirası gelir gelecek

Konuşmasında, yaptıkları ve yapacakları her yatırım ve projede öncelik olarak Mersin’in ihtiyaçlarını ön planda tuttuklarını ifade eden Başkan Kocamaz, yapılan her hizmette kalite anlayışı, sürdürülebilir kentleşme ve ekolojik dengenin korunmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Bu proje ile sadece Mersin’in değil tüm dünyanın çevre geleceğine etki ederek evrensel bir projeye imza attıklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Proje kapsamında Mersin Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri ile Düzenli Depolama Tesisleri işlerinin de içerisinde yer alacağı toplam 24 adet tesis ve bölüm kurulacaktır. Oksijensiz Çürütme Tesisi, Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi, Piroliz Tesisi, Metan- Doğalgaz Çevrim Tesisi, Kompost Tesisi, Solucan Vasıtasıyla Gübre Üretim Tesisi, Topraksız Tarım ve Balık Yetiştirme Tesisi, Sızıntı Suyu Arıtma Tesisleri ve Katı Atık Aktarma İstasyonlarından oluşan Entegre Atık Yönetim Sistemi bu sistemlerin içerisinde yer alacaktır” dedi.

Proje kapsamında yer alan tesislerin sadece Çöp Depolama Alanı’nda kendiliğinden çürüme sonucu oluşan biyogazı elektrik enerjisine dönüştürdüğünü ve her birinin saatte 1,2 MegaWatt (MW) gücündeki 5 adet jeneratör ile toplam saatte 6 MW gücünden oluştuğunu belirten Başkan Kocamaz, “Bu alana, kurulacak tüm tesislerimiz devreye girdikten sonra yaklaşık saatte 10 MW elektrik üretimini gerçekleştireceğiz. Bu 10 MW elektrik enerjisi yaklaşık 43 bin konutun yani Anamur, Aydıncık, Mut, Gülnar ve Çamlıyayla ilçelerinin toplam nüfusuna eşdeğer aydınlatma enerjisini karşılayabileceği anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Tesiste üretilecek elektrik enerjisinin satışından, belediyenin kasasına her yıl yaklaşık 15 milyon Türk Lirası gireceğini ve önümüzdeki kısa süreçte Tarsus ve Silifke ilçelerinde de bu tesislerin hayata geçirileceğini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Bizlerde eski belediyecilik anlayışından çok uzaklaşarak sadece çöpleri toplamaktan öte, çöplere işlev kazandıran bir belediye haline geleceğiz. Bu tesis ile Mersinliler artık katı atıkları bir çöp olarak değil, enerji ortaya çıkaran bir değer olarak görecek. Eğer bir kent çöpünden bile değer üretiyorsa o kent teknolojiyi en iyi şekilde kullanabiliyor ve kente en iyi şekilde fayda sağlayabiliyor demektir” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KENT EKONOMİSİNE KATKI

Mersin’de gerçekleştirilen bu proje ile çöpleri kaynağından ayrıştırarak ülke ve kent ekonomisine katkı sunacaklarını ve çevre bilincini kazandırarak gençlere ve çocuklara örnek olmayı amaçladıklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Bu şekilde kağıtlar toplanarak ağaç israfı azalacak, cam, metal, plastik, pil, kullanılmış yağlar gibi malzemeler değerlendirilecek ve bunların çevreye vereceği zararlar önlenmiş olacak” dedi.

Yerel yönetimlerin hizmetlerini gerçekleştirirken kar amacı gütmeden hareket ettiğini ve bu hizmetlerin vatandaşın daha mutlu ve rahat yaşaması için yapıldığını belirten Başkan Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak il merkezimize ve ilçelerimize çevre yatırımlarımızın bunlarla sınırlı kalmayacak. İleride ilçelerimize kuracağımız katı atık istasyonları ile hem ulaşım, hem de yerden tasarruf sağlamış olacağız. Söz verdiğimiz gibi hizmetlerimizi tek tek hayata geçiriyoruz. Üç gün önce üreticilerimizin ürünlerine katma değer sağlayacak Gülnar Soğuk Hava Depo Tesisi’nin açılışını gerçekleştirdik. Bununla beraber toplamda 7 önemli projenin de açılışını ve temel atma törenini de gerçekleştirerek, ilçelerimize verdiğimiz sözleri yerine getirmeye başladığımızı gösterdik. Bizler de bu görev doğrultusunda attığımız her adımda ekibimizle beraber daha fazla çalışarak kentimize hak ettiği hizmetleri getirmeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli yaptığı konuşmada ülkemizde çöp bazında elektrik üretiminin 2005 yılı itibariyle başladığını ve devam ettiğini ifade ederek, “Teşvikler devam ettiği sürece benzer yatırımların artarak süreceğine inanıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz, göreve gelmesinden kısa bir süre sonra buraya öncelik verdi ve çevreye olan duyarlılığı neticesinde bu proje gerçekleştirildi. Projede başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Okunan dualarla birlikte kurdele kesiminin ardından Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri tesisi gezdi.

dsc_6149.jpg

mersin’de-copten-enerji-uretilecek-(3).jpg

mersin’de-copten-enerji-uretilecek-(5).jpg

dsc_6166.jpg

dsc_6189.jpg

mersinde-copten-enerji-uretilecek-(18).jpg

dsc_6240.jpg

dsc_6255.jpg

mersin’de-copten-enerji-uretilecek-(7).jpg

mersin’de-copten-enerji-uretilecek-(17).jpg

mersinde-copten-enerji-uretilecek-(19).jpg

mersinde-copten-enerji-uretilecek-(9).jpg

Bu haber toplam 1985 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0324 8164862