• BIST 11139.46
 • Altın 2600.08
 • Dolar 33.0527
 • Euro 36.0936
 • İçel 28 °C

İstanbul’daki Erdemlililer, Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği (ERKDER)’ni kurdular

İstanbul’daki Erdemlililer, Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği (ERKDER)’ni kurdular
İstanbul’da yaşayan Erdemlililer, dernek kurarak bir ilki gerçekleştirdiler. Amaç, hem Erdemli’nin tanıtılması hem de başta İstanbul’da yaşayan Erdemliler olmak üzere Erdemli dışında yaşayan Erdemliler’i çeşitli platformlarda en iyi şekilde temsil etmek.

Mehmet ŞAHİNCİLEROĞLU – Mersin’in Erdemli İlçesi’nden gelerek İstanbul’da yaşamını sürdüren Erdemlililer, bir ilki gerçekleştirerek derneklerini kurdular.

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki “Erdemli’liler Buluşması” ve Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği açılışına Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Mersin Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkaptan, Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Mazak, Mersin Silifke Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sadık Avcı, İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Kurtuluş Aladoğan, Anamur’un Eniştesi İsmail Özkök, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Abdulkerim Okbaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Akdeniz’in, Çukurova’nın Toroslar’ın güzel insanları, “Erdemlililer Buluşması”na ve ERKDER’in açılışına hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği Başkanı D.Ali Tüzel, “İstanbul’da yaşayan Erdemlililer olarak kısa adı ERKDER olan Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği’ni 28 Aralık 2014 tarihinde 21 değerli kurucu üyemiz ile kurmuş bulunmaktayız.

Erdemlililer olarak yıllardan beri hemşerilerimizle çeşitli ortamlarda bir ve beraber olduk, birçok etkinlikler düzenledik. Bu etkinlikler gayretli bazı fedakar hemşerilerimizin bireysel çabaları sonucu gerçekleşti. Bu çabaların sınırlı kalması sebebiyle de dernek kurma ihtiyacı ortaya çıktı. 

Yaptığımız müşavereler neticesinde dernekleşmenin altyapısı oluşturuldu ve ERKDER 28 Aralık 2014 tarihinde resmen kuruldu. Bu süreçte bizden maddi manevi katkılarını esirgemeyen Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı ve hemşerimiz Mustafa Küçükkaptan Bey’e, Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Mazak Bey’e ayrıca teşekkür ediyoruz. 

“Kalbimiz Gönlümüz Erdemli’de” sloganıyla yola çıkan ERKDER, Erdemli’mizin ve hemşerilerimizin her şeyin en iyisine layık olduğu düşüncesi ile çalışmalarına başladı” dedi. 

Mazak, lobi sorununa dikkat çekti

Ümraniye Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Mazak ise, Mersinliler’in ne yazık ki, lobi sorunu olduğuna dikkat çekerek Erdemlililer olarak bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek bundan sonraki süreçte daha aktif lobi yapılması gerektiğine vurgu yaptı.
Mazak, “Umut ediyorum ki, bundan sonra Erdemli’yi her platforma en iyi şekilde tanıtırız. Derneğin bu misyonu üstlenerek hem Mersin’in hem de Erdemli’nin tanıtılmasına büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Küçükkaptan: “Kendimi 39 yaşından sonra Mersinli hissetmeye başladım”

40 yaşında olduğunu ve 39 yaşından sonra kendisini Mersinli olarak hissettiğini kaydeden Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkaptan da, “Erdemlililer’in bir dernek kurarak bunu başarması çok güzel. Bu bir eksiklikti. Artık Mersin kabuğunu kırıyor. 

Feshane’de Mersin Tanıtım Günleri düzenlendi. 300 binin üzerinde ziyaretçi tanıtım günlerine geldi. Bu tür organizasyonlardan sonra farklı sesler gelmeye başladı. 

Bizler, kendimizi anlatamaz isek bu tür metropol yerlerde yok sayılmamız doğaldır. İnsanımızla, sanatımızla, kültürümüzle hep vardık ama varlığımızı anlatamamıştık. Bundan sonra inşallah daha iyi anlatacağız. Mersin’in tanıtılması çok güzel. 

Dernekçilik gönül işidir. Zordur. Emek ister, fedakârlık ister. Kolay iş değildir” diyerek dernek yönetimine başarılar diledi.

Türkmen: “Üsküdar Belediyesi olarak yanınızdayız”

Bugüne kadar İstanbul’da yaşayan Mersinliler’in çalışmasının çok zayıf olduğuna dikkat çeken Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bugün burada şunu görüyorum ki, artık bu işi başaracaksınız. 

Biz, sosyal yönü ağır basan bir milletiz. Biz, İstanbul gibi bir yerde hemşericilik dayanışmasını artık daha net görür olduk. Bu tür metropol şehirlerde hemşericilik dayanışması yoksa kendinizi hep yalnız hissedersiniz.

Bu yalnızlıkları kaldırmak için hemşericilik duygusuyla kurulan dernekler buna bir zemindir. 
Sizlerin Erdemlililer olarak bir araya gelmeniz çok güzel. Örnek bir çatı, altına sığınabileceğiniz bir şemsiye. Bu tür derneklerde her görüşten insan bir arada olur. Çünkü hemşericilik duygusu vardır. Dernekler, siyasete alet edilmeden siyaset üstü çalışmalar yapmalıdırlar. 

Üsküdar, Anadolu’nun mozaiğidir. Sivil toplumun en önemli zemini olan derneklerle Üsküdar Belediyesi olarak iç içe olmak istiyoruz. Üsküdar Belediyesi olarak her zaman yanınızdayız” diyerek dernek yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Tollu: “6 binin üzerinde Erdemlili İstanbul’da yaşıyor”

Bizi biz yapan değerlerin geleceğe taşınması için önemli bir misyon üstlenerek açılan ERKDER’in yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise, “Yörüklerin hasreti önemlidir. Yörükler özgürlüğüne düşkündür. Bu yüzden birlikte yaşamayı pek de beceremedik. Yörükler, çağa hızla ayak uyduran bir yapıya sahiptir. 

Bu tür bir eksiklik İstanbul’da vardı. Erdemlili hemşerilerimizin bir dernek çatışı altında İstanbul’da bir araya gelmeleri çok güzel. Bizler, Feshane’deki Mersin Tanıtım Günleri’nde, EMITT Fuarı’nda insanlarımızla bir arada olduk. 

6 binin üzerinde Erdemlili hemşerimiz İstanbul’da yaşıyor. Bu tür etkinlikler ile özlem gideriyorlar. Bizler bir kente hizmet ederken o kentin kültürünü de yaşatmak zorundayız. Erdemli dışında yaşayan Erdemlililer’in bir araya gelmesi bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. 

Belediyeler, siyasetin dışındadırlar. Kentte yaşayan insanların yaşam kalitesini arttıran, birlik ve beraberliğin sağlanarak huzur içinde yaşanması için çalışan bir belediyeyiz. Tarihiyle, deniziyle, doğasıyla, insanının çalışkanlığıyla gurur duyduğumuz bir yer Erdemli. 

Bugün burada siz Erdemlili hemşerilerimizin kurmuş olduğu bu derneğin açılışında olmaktan ve sizinle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Özefe: “Ben Erdemli’yi çok sevdim”

5 yıl Erdemli Kaymakamı olarak görev yapan İstanbul Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe de, “Bir yerlerden ayrılırsınız. Zaman geçer. O yerin adı anılınca ya da o yerden birilerine rastlarsanız, yüzünüzde bir tebessüm belirir, bir heyecan hissedersiniz, mutlu olursunuz. Ben de kendimi şu an bu durumda hissediyorum.

Ben Erdemli’yi sevdim. Beni hemşeriniz olarak buraya davet etmek, beni unutmamanız çok güzel. Gurur verirci.  Bundan kıvanç duyuyorum.

Erdemlililer’in dernek kurarak gelenek, görenek ve kültürlerine sahip çıkması çok güzel” diyerek dernek çalışmalarında dernek yönetimine başarı dileklerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği’nin açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminden sonra davetlilere bir skeç gösterisi sunuldu. 

“Erdemli’liler Buluşması” ve Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği açılış etkinliği, öncesinde gelen misafirlere çeşitli ikramlar sunuldu.

Etkinlik, minik bir konser ile sona erdi

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

dsc_1789.jpg

dsc_1771.jpg

dsc_1804.jpg

dsc_1829.jpg

dsc_1849.jpg

dsc_1876.jpg

dsc_1880.jpg

dsc_1889.jpg

dsc_1922.jpg

gggg.jpg

Bu haber toplam 3266 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • YÜREKTEN DİLE NAĞMELER06 Mart 2019 Çarşamba 16:32
 • TARİHTE BUGÜN16 Şubat 2019 Cumartesi 09:41
 • TARİHTE BUGÜN15 Şubat 2019 Cuma 09:13
 • TARİHTE BUGÜN14 Şubat 2019 Perşembe 08:47
 • TARİHTE BUGÜN13 Şubat 2019 Çarşamba 10:45
 • TARİHTE BUGÜN12 Şubat 2019 Salı 10:06
 • TARIM VE TURİZM06 Kasım 2018 Salı 12:38
 • Yep Yeni Kitabı İle Okuyucularla Buluştu27 Ekim 2018 Cumartesi 15:22
 • “Her Daim Okuyalım”24 Ekim 2018 Çarşamba 13:57
 • Nutuk, Her Kesim Elinde19 Ekim 2018 Cuma 10:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0324 8164862