• BIST 1.486,560
 • Altın 559,47
 • Dolar 9,6000
 • Euro 11,1400
 • İçel 25 °C

KONUYU PERSONEL ÜZERİNDEN GETİRMEK KORKAKLIKTIR

KONUYU PERSONEL ÜZERİNDEN GETİRMEK KORKAKLIKTIR
MESKİ nin aldığı katı atık bedeli ile ilgili olarak Anamur Belediye Başkanı Hidayet KILINÇ'dan açıklama geldi.

Bir kaç gündür sosyal medyada Mersin Büyükşehir Belediye çalışanlarının paylaşımları gündem oldu. Yapılan paylaşımlarda, "Su faturalarından alınan bedelin Meski tarafından alındığı, Anamur Belediyesine ödendiği, bu ücretin CHP ve İYİ parti nin katı atık bedelinin alınmaması yönündeki talebine karşı AKP ve MHP li Belediye meclis üyelerinin oyları ile alınmasına karar verdiliği" belirtilmekteydi.

Yapılan bu sosyal medya paylaşımlarından dolayı Anamur Belediye Başkanı Hidayet KILINÇ çok sert bir açıklama yaparak " Bu konuyu kurumsal olarak değil, kentimize hizmet etmekle görevli personeller üzerinden getirmek ise en hafif tabiri ile korkaklıktır" açıklamasında bulundu.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet KILINÇ'ın açıklaması aynen şu şekilde:

Değerli hemşehrilerim,
Saygıdeğer kamuoyu.
Yaklaşık 3 ay önce, Mersin Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından ilçemiz Anamur’da yapılan faturalandırma işlemlerinde su faturalarının üzerinde “Anamur Belediyesi Evsel Katı Atık Toplama Payı” bölümü açıldığı, belediyemizin adı anılarak su faturalarına evsel katı atık toplama bedeli yansıtıldığı tespit edilmiş ve vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilebilmesi için belediyemizce konu ile ilgili basın açıklaması yapılmıştı.
 
Görevli personellerin yaptığı paylaşımlar nedeniyle bu açıklama zorunlu hale gelmiştir
Konu ile ilgili 3 ay önce yaptığımız bilgi ve belgelere dayalı açıklamalara rağmen, Mersin Büyükşehir Belediyesi Anamur Koordinasyon Şube Müdürlüğü ile MESKİ Anamur Şube Müdürlüğünde görevli personellerin sosyal medya hesaplarından ve CHP Anamur Gençlik Kolları Başkanlığının sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar nedeniyle bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.
 
Değerli hemşehrilerim,
Bahse konu Evsel Katı Atık Toplama Bedellerinin hangi usul ve esaslara göre toplanacağı, tarifenin nasıl belirleneceği ve tahsilat işleminin kimin tarafından ne şekilde gerçekleştirileceği “27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” açıkça belirtilmiştir.
İlgili yönetmeliğin faturalandırma başlıklı 22-(1) maddesinde “atıksu ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen düzenli aralıklarla su faturaları üzerinden yapılır” denilmektedir.
 
Aynı Yönetmeliğin Evsel katı atık idarelerinin görev ve yetkileri başlıklı 8. maddesinde “Evsel Katı Atık İdareleri, evsel katı atık hizmetlerine ilişkin tarifeleri belirlemek ve ücretlerini toplamakla yükümlüdür” denilmektedir.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Personellerinin ve CHP Anamur Gençlik Kolları Başkanlığı’nın sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlarda “Evsel Katı Atık Ücretlerinin alınmaması Mersin Büyükşehir Belediyesince teklif edilmiş, ancak CHP ve İYİ Partinin kabul oylarına karşın MHP ve Ak Partinin red oyları ile bu ücretin tahsil edilmesi yönünde karar alınmıştır” şeklindeki paylaşımı açıkça hukuka aykırıdır.
 
Tahsil edilmesi yasa ile belirlenmiş bir ücretin meclis kararı ile iptali söz konusu değildir
 
Kanunlarla tahsil edilmesi zorunlu olan bir ücretin belediye meclisince alınacak bir karar ile iptal edilmesi söz konusu değildir. Zira meclis kararları hukuka uygun olmak zorundadır. Büyükşehir Belediye Meclisinin herhangi bir konuda kanuna aykırı karar alması mümkün değildir. Ayrıca ilgili yönetmelik hükümlerince tahsil edilmesi gereken paranın toplanmaması kamu zararı oluşturacak ve ilerde telafisi mümkün olmayan sorunlar ortaya çıkartacaktır.
Bahse konu yönetmelikte açıkça belirtildiği üzere Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Evsel Katı Atık Ücretlerini Su Faturaları üzerinden vatandaşlarımızdan tahsil etmek, Anamur Belediye Başkanlığı ise toplanacak olan tarife ücretlerini belirlemekle kanunen yükümlüdür.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi bu açıklamalarla Anamur Belediyesi ile vatandaşları sürekli karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır.
 
Saygıdeğer hemşehrilerim,
Su faturaları aracılığı ile tahsil edilmesi devletin getirdiği kanunlar gereği zorunlu olan bu uygulama hakkında Mersin Büyükşehir Belediyesinin kurumsal olarak değil de, belediyede görevli personeller aracılığı ile kamuoyunu yanlış ve taraflı olarak yönlendirmeye çalışması aklın ve mantığın kabul edebileceği bir uygulama değildir.
Bizim belediyecilik anlayışımıza göre, ortada bir sorun varsa bu sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Ancak Mersin Büyükşehir Belediyesi bu konuyu sürekli olarak sulandırmakta ve vatandaşlarımızla Anamur Belediyesini karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır.
Yönetmeliklerle belirlenmiş bir konunun iptali ancak Danıştay kararı ile mümkündür. Anamur Belediyesi, İmar ile ilgili çıkartılan bir yönetmeliği Anamurlu hemşehrilerimizin ve belediyemizin menfaatlerine aykırı olduğu gerekçesi ile Danıştaya taşımış ve yönetmeliğin yürütmesini durdurma kararı aldırmış, bu uygulama ile hem Anamurlu hemşehrilerimiz hemde belediyemiz kazanmıştır.
Hal böyle iken, Evsel Katı Atık Ücreti ile ilgili kamuoyuna sürekli olarak yalan yanlış bilgiler veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Evsel Katı Atıkların toplanmasını ve su faturaları üzerinden tahsil edilmesini zorunlu hale getiren yönetmelikle ilgili neden Danıştaya başvurmamaktadır?
Bizim kanaatimizce, danıştaya başvurarak yönetmeliğin iptal edilmesini sağlamak yalnızca vatandaşlarımızın kazanmasına neden olurken, yönetmelikle ilgili sürekli kamuoyunu yanıltmak ise bizatihi Mersin Büyükşehir Belediyesini idare edenlerin siyasi rant devşirmesini sağlamaktır.
Bu konuyu kurumsal olarak değil kentimize hizmet etmekle görevli personeller üzerinden gündeme getirmek ise en hafif tabiri ile korkaklıktır.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anamur Belediyesi üzerinden Evsel Katı Atık Ücretleri ile ilgili sürekli polemik üretiyor iken, aynı parayı aynı yöntemle tahsil eden Yenişehir ve Mezitli Belediyeleri’ne neden tek kelime etmemekte yada sosyal belediyecilik dersi vermemektedir?
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne çağrımız şudur;
Evsel Katı Atık Ücretleri’nin tahsilinin iptali ile ilgili kanunlar çerçevesinde yapılacak olan her türlü hukuki girişimi desteklemekle birlikte, kanuna, akla, mantığa ve vicdana aykırı her türlü açıklama ve uygulamasını da reddediyoruz.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliğini bir kenara bırakarak, çalışan personellerine kamuoyunu yalan yanlış bilgilendiren bültenler yayınlatmasını ise asla kabul etmiyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Hidayet KILINÇ
Anamur Belediye Başklanı
hidayet.jpg
Bu haber toplam 339 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ABDÜLKADİR BULUT'U ANMA ETKİNLİĞİ HALK TV DE07 Ağustos 2021 Cumartesi 16:38
 • GURURUMUZ FERHAT TÜRKİYE'Yİ TEMSİLEN SIRBİSTAN'DA25 Temmuz 2021 Pazar 12:14
 • ADD DEN LOZAN AÇIKLAMASI "LOZAN ONURUMUZDUR"24 Temmuz 2021 Cumartesi 10:46
 • BAYRAĞIMIZ KULAÇLARLA KIBRIS'A19 Temmuz 2021 Pazartesi 13:33
 • ANAMUR BELEDİYESİ YANGIN YERİNDE17 Temmuz 2021 Cumartesi 17:34
 • KONUYU PERSONEL ÜZERİNDEN GETİRMEK KORKAKLIKTIR13 Temmuz 2021 Salı 17:19
 • ANAMUR'DA KARADENİZLİ BİR KAHRAMAN09 Temmuz 2021 Cuma 10:55
 • DRAGON ÇAYINA VERİLEN MEZBAHA ATIĞI TEMİZ06 Temmuz 2021 Salı 16:46
 • MERSİN BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR (MU) !!!!01 Temmuz 2021 Perşembe 14:16
 • NE EDELİM HOYNN..TAŞ MI YİYELİM ?19 Haziran 2021 Cumartesi 18:51
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0324 8164862