• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İçel 32 °C

Kıbrıs’a can suyu ulaşırken…

Hüseyin ŞİNASİ

Ülkemiz 1 Kasımda yeniden bir seçime doğru giderken, geçen hafta (17 Ekim 2015 Cumartesi) Anamur tarihi bir güne şahitlik etti.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Y. Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Orman ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ve üst düzey bürokratların da katılımıyla Anamur Şehir Stadında düzenlenen törenle sembolik olarak vanalar açıldı ve Anamur’dan Kıbrıs’a su verilmeye başlandı.

Törende Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Davutoğlu, KKTC Başbakanı Kalyoncu ve Orman ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu birer konuşma yaparak proje hakkında değerlendirmelerde bulundular.

Böyle büyük bir proje ile millet olarak ne kadar övünsek azdır. Çünkü dünyada ilk defa uygulanan bir yöntem ile denizin 250 metre altında askılarla desteklenmiş 1600 milimetre çapında devasa borularla Anamur Dragon Çayının berrak ve soğuk suyu Alaköprü’de inşa edilen barajda toplanıyor. Buradan 23 km ötede inşa edilen terfi istasyonuna yeraltına döşenen borularla naklediliyor. Oradan da 80 km. denizaltı boruları ile Kıbrıs’a tertemiz çıkıyor. Sahilde inşa edilen bir terfi istasyonu ile Geçitköy yakınlarında inşa edilen Baraja pompalanıyor. Bu barajda toplanacak su öncelikle KKTC’nin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamış olurken, Güney Kıbrıs’a da istemeleri halinde verilecek. Bu durum aynı zamanda iki toplumun barış içinde birlikte yaşamasına da katkı sağlayacak.

Kıbrıs’a su götürme projesinin, Kıbrıs’a suyun ulaştırılması aşaması başarıyla tamamlanmış oldu. Ancak projenin asıl başarıya ulaşıp ulaşmadığı zaman içinde ortaya çıkacak. Anamur ve Kıbrıs’taki karasal yapılarda pek fazla bir sorunla karşılaşılması beklenmiyor. Asıl üzerinde durulması gereken konu, denizaltına döşenen 80 km2lik borunun, dalgalara ve büyük akıntılara karşı ne kadar dirençli olup olmadığıdır. Eğer her şey yolunda giderse Anamur’dan Kıbrıs’a can suyu sağlıklı bir şekilde ulaşmış ve projenin başarısı kanıtlanmış olacak.

Anamur’dan Kıbrıs’a Su götürme projenin başarısı, ülkemizde ve dünyanın başka ülkelerinde benzeri projelerin hayata geçirilmesine ışık tutacak. Bu vesile ile böyle büyük projeye emeği geçen herkesi kutluyor ve su gibi aziz olsunlar diyorum.

Bundan böyle bütün dünyanın gözü, ülkemiz ve özellikle Anamur üzerinde olacaktır. Anamur zaten Kıbrıs’a en yakın nokta olması nedeniyle stratejik bir öneme sahipti. Şimdi bu konumu biraz daha kalın çizgilerle belirtilmiş oldu. Böyle stratejik bir projenin korunması için özel önlemler alınması gerekir diye düşünüyorum. Elbette hükümetimiz bu konuda çalışmalar yapıyordur. Ancak nacizane biz de bu çalışmalara bir katkımız olur düşüncesi ile görüşlerimizi aktarmaya çalışıyoruz.

Peki, ne yapmalı?

Kıbrıs’a Su Götürme Projesinin Anamur ayağında yapılabilecek en önemli husus, Alaköprü Barajı ve çevresinin güvenliği ve korunması için ek tedbir alınması, baraj havzasında yaşayan bölge halkının memnun edilmesidir. Bu konuda daha önce köylülere söz verilen ancak hala yerine getirilemeyen arazi tahsislerinin tamamlanması gerekiyor.

Baraj çevresinin süratle erozyonu engelleyecek türlerle ağaçlandırılması, aydınlatılması, ulaşımı sağlayacak yolların yapılması, zehirli atıklardan uzak tutulması, özel nitelikli koruma tedbirlerinin alınması gerekiyor.

Baraj ve diğer alt yapıların korunması için özel bir askeri birlik tahsis edilmeli. Bu birlik hem karada, hem de karada gerekli koruma tedbirlerini almalı.

Projenin Kıbrıs tarafında da benzeri tedbirler alınmalı, hatta burada tedbirler biraz daha sıkılaştırılmalıdır.

Öte yandan Anamur ile Kıbrıs arasında ekonomik, sosyal kültürel alış verişlerin artmasını sağlayacak tedbirler alınmalı. Bunun için Anamur İskelesi ve Limanı zaman geçirilmeden yapılmalı ve ulaşım sorunu ortadan kaldırılmalı, gerekirse bir süreliğine zararına bile olsa devlet tarafından deniz taşımacığı üstlenilmelidir.

Bütün bunların süratle yapılabilmesi için Anamur hiçbir gerekçeye bakılmaksızın il yapılmalıdır.  Artık Anamur’un il olması için hepsinden daha sağlam bir gerekçe ortaya çıkmıştır. Evet, Kıbrıs milli davamızsa, bizim için stratejik öneme sahip ise geçmişte Osmanlı İmparatorluğunun Mamure Kalesini lojistik merkezi gibi kullanmasını örnek alarak Kıbrıs ile Türkiye’nin bütünleşmesi için Anamur’a özel bir önem verilmesi gerekiyor.  

Bu yazı toplam 2087 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0324 8164862