• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İçel 34 °C

Partilerin Aday Listeleri Tamam-2

Hüseyin ŞİNASİ

7 Haziran milletvekili seçimlerine katılacak partiler, aday listelerini 7 Nisan 2015’de YSK’ya sundu. Değişik partilerden aday olmak için başvuru yapan binlerce kişi listelerde yer bulamadığı veya isteği bir yerlerde olmadığı için hayal kırıklığı yaşadı. Bazıları “durmak yok yola devam” mesajları verirken, kimileri kızıp ağzına ne geldiyse sıralamayı ihmal etmezken, birçoğu sessiz kalmayı tercih etti. Bu arada davamız diyenler, partimiz diyenler, sonuna kadar varım diyenler de oldu. Öbür taraftan partilerinin veya genel başkanlarının onayını alanlar mutluluktan havalara uçtu.

Bu dönemde CHP çoğu yerde adaylık sürecini ön seçim ve parti içi eğilim yoklamalarına bıraktı. Bu bakımdan belki en rahat olanlar onlar oldu. Adaylar hakkında henüz yorum yapmayacağımızı bir önceki yazımızda ifade etmiştik. Evet, yorum yapmak için vakit çok erken. Hani, ortalık şöyle bir sakinleşsin, ayaklar suya bir değmeye başlasın gereğini yapacağız. 

Geçmiş seçim sonuçlarına ilişkin olarak arşivlerden derlediğimiz bilgileri aktarmaya devam edelim:    

Geçen yıl yapılan yerel seçimlerde gülen taraf MHP ve Mersin Büyükşehir Adayı Burhanettin Kocamaz oldu. Kocamaz kullanılan oyların 322.515’i ve %32,07’sini alarak büyükşehir veya bütünşehir başkanlık koltuğunun yeni sahibi olurken, CHP Büyükşehir adayı Macit Özcan 283.425 oy alarak %28.86’da kaldı. AK Parti adayı Mustafa Sever 280.128 oy ile %27.85 ve BDP’li Sibel Yiğittekin 100.198 oy ile %9.96 oy aldı. Bu nokta küçük bir tespit yapalım. MHP yerel seçimde isabetli bir aday ve iyi bir seçim kampanyası ile mutlu sona ulaşmayı bildi.

Artık bölgemizde etkin olan partilerin aday listelerini incelemeye başlayabiliriz. Ak Partiden başlayalım:

2002 seçimlerinden beri hep yıldız adaylarla yarışa giren Ak Parti’nin listesini görenler müthiş şoka uğradı. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan beklenirken bir de baktık ki Antalya listelerinde. Böylece bu seçimlerde Mersin 1. Sıra için eski il başkanı vitrinleri süsleyecek.

1.     MUSTAFA MUHAMMET GÜLTAK     

2.     YILMAZ TEZCAN

      3- MUHSİN KIZILKAYA

      4- ZEYNEP GÜL YILMAZ

     5- İBRAHİM GÜL

     6- ARİF YILDIRIM

     7- MEHMET EMİN KAPLAN

     8- PINAR NAR

     9- CEMAL BALKAYA

   10- ABDULLAH KUZ

   11- MEHMET TAŞKIRAN

           7 Haziran 2015 CHP Milletvekili aday listeleri www.chp.org sitesinde yayınlandı. YSK'ya teslim edilen CHP aday listesinde Mersin de birinci sıra ve 4 sıranın kim olacağı merak konusuydu. İşte CHP'nin 2015 genel seçimleri Mersin milletvekili aday listesi şu şekilde oluşmuş:

1.      HÜSEYİN ÇAMAK     

2.      DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR 

3.      AYTUĞ ATICI   

4.      MUSTAFA BAYSAN –Adaylıktan çekildi. 

5.      SERDAL KUYUCUOĞLU 

6.      SİBEL GAZİ TABEL 

7.      EBRU ÇALIŞKAN                                                   

8.      SEYİT ÖZANANAR   

 9.     ALİ KOÇ   

10.    NEVİN ZAİMOĞLU   

11.    CELAL ÇELİK.

            Mersin’de adaylık yarışının en yoğun yaşandığı partilerden bir de kuşkusuz MHP idi.  Milliyetçi Hareket Partisinin Mersin milletvekili aday listesi şu şeklide ortaya çıkmış:

1-  OKTAY ÖZTÜRK

2-   BAKİ ŞİMŞEK

3-   ALİ ÖZ

4-   MEHMET KARA

5-   TOLGA ARSLAN

6-   GÜRCAN KASAP

7-   ALİ YÜCELEN

8-   NİHAT ÖZEN

9-   MEHMET ALİ GÖKMEN

10-  ALİ RIZA BOZKURT

11- ÖZGÜR CAN

            2015 seçimlerinin üzerinde en çok konuşulan partilerinden bir de HDP olacak. HDP Mersin Milletvekili aday listesi kesinleşti. Listenin ilk sırasında eski AKP’li Mir Dengir Mehmet Fırat yer aldı. Mersin’deki Alevilerin ve kadınların oylarını almayı da hedefleyen HDP ikinci sıradan Alevi kimliğiyle tanınan Çilem Küçükkeleş Öz’ü aday gösterdi. İHD Şube Başkanı Ali Tanrıverdi üçündü sırada yer aldı. HDP’nin Mersin Milletvekili aday listesi şu şekilde oluşmuş:

1)    DENGİR MİR MEHMET FIRAT

2)    ÇİLEM KÜÇÜKKELEŞ ÖZ

3)    ALİ TANRIVERDİ

4)    ÖZLEM ŞEN

5)    NURSEL DEMİR

6)    MAHMUT KARABULUT

7)    HİLAL KARAHAN

8)    NAZIM ASLAN

9)    MEHMET TAŞÇI

10)  ŞİLAN AYDIN ÜZGEÇ

11)  MÜSLÜM TANK

Daha önce yazdığımız bir yazıda, MHP’liler arasında “iyi bir liste, iyi bir aday vurgusu çok yapılıyor demiştik. CHP’de de buna benzer görüşler hâkim, Ak Parti’de ise adayın kim olmasının önemi yok, lider özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ne derse o olur.” Diye eklemiştik.

Aday listelerinin açıklanmasından hemen sonra, sokağa çıktık. Öngörülerine güvendiğimiz kişilere aday listeleri ve adaylar hakkında ne düşündüklerini sorduk. Daha geniş yorumu bir başka yazıya bırakmakla birlikte; MHP’lilerin genelde listeden memnun olmadıkları, CHP’nin listeyi kabullenmiş olduğu, Ak Partililerin liste konusunda yorum yapmaktan kaçındıkları bir durumla karşı karşıya kaldık. Bu arada ilginç bir yoruma daha rastladık. Diyor ki, “o listelere itiraz edenler, beğenmeyenler, her dönemde her şeye itiraz eder hiçbir şeyi beğenmezler.” 

            Neyse sağlıcakla kalın, sağlınıza dikkat edin. Yağlı yiyeceklerden, alkolden, sigaradan, hele kumardan, stresten, elem ve üzüntülerden uzak durun.

 

Bu yazı toplam 862 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Anamurlunun Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0324 8164862